سرخط خبرها

مذاکرات اخیر هم مطابق مذاکرات سعدآباد نتیجه عملی نداشته است/ اگر دولت به اروپا اتکا کند قطعا لطمه خواهیم خورد

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مذاکرات اخیر نیز مطابق آنچه در دهه ۸۰ در سعدآباد گذشت نتیجه عملی نداشته است، گفت: به نظر نمی‌رسد چشم انداز روشنی از اروپا داشته باشیم و گرفتار یک اتلاف وقت می‌شویم.

به گزارش یکدلان ، مهدی فضائلی، کارشناس مسائل هسته‌ای در خصوص اظهارات اخیر ظریف مبنی بر اینکه اگر اروپایی‌ها تعهدات شان را عمل نکنند اقدام می‌کنیم و همچنین صحبت‌های اخیر لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه مبنی بر اینکه بسته پیشنهادی خود را تا آبان ماه به ایران ارائه خواهیم کرد و اینکه با این شرایط چه قدر می‌توان به تعهد اروپایی‌ها اطمینان داشت؟ گفت: براساس تجربه مذاکره با اروپا نمی‌تواند قابل اعتماد باشد هم به دلیل نگاهی که به ایران دارند و هم به واسطه نوع تعاملاتی که با ایالات متحده دارند.

وی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور در مورد مذاکرات اخیر با اروپایی‌ها گفت: براساس آنچه روحانی مطرح کرده است این مذاکرات مایوس کننده بوده و ثمری جز حرف‌های کلی نداشته است.

فضائلی با بیان اینکه مذاکرات اخیر نیز مطابق آنچه در سال‌های ۸۲ تا ۸۴ در سعدآباد گذشت نتیجه عملی نداشته است، گفت: از این رو به نظر نمی‌رسد چشم انداز روشنی از اروپا داشته باشیم و مشخص است که گرفتار یک اتلاف وقت می‌شویم.

این کارشناس مسائل هسته‌ای با بیان اینکه اگر دولت بخواهد پایه حل مشکلات را با تکیه بر مذاکرات اروپایی قرار دهد قطعا لطمه خواهیم خورد، گفت: دولت باید تمام توان خود را بر قطع امید از کشور‌های دیگر و به ویژه کشور‌های اروپایی قرار دهد و حتی اگر می‌خواهد مذاکره‌ای با طرف اروپایی انجام دهند هم نباید اجازه دهند فرصت‌ها از دست برود و تنها چشم امید به مذاکرات بدوزند.

وی ادامه داد: دولت باید با توجه به آنچه در اختیار کشور است برای حل مسائل کشور برنامه ریزی کند و هیچ اقدامی را معطل و در انتظار مذاکره با اروپا به تعویق درنیاورد.

دانشجو