سرخط خبرها

رئیس جمهور روحانی در امتحان مجلس مردود شد/ ارجاع سوالات از رئیس جمهوری به قوه قضائیه

 جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی برای بررسی سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی و با حضور اکثریت نمایندگان برگزار شد.

 

به گزارش یکدلان ، جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی برای بررسی سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور  به ریاست علی لاریجانی و با حضور اکثریت نمایندگان آغاز شد.

سؤال از رئیس‌جمهور دارای پنج محور است و به امضای ۸۰ نماینده رسیده است.

در جلسه امروز اکثریت وزرای کابینه دوازدهم حضور دارند.

سوال کرم پور نماینده فیروزآباد از رئیس جمهور :وقتی می توانیم داعش را شکست دهیم چطور نمی توانیم با قاچاق مبارزه کنیم؟

*آقای روحانی! دنیا بداند که امروز حضور رئیس جمهور در مجلس برگ زرینی است از پاسخ گویی مسئولین این نظام به مردم که آن را وظیفه خود می دانند.

*آقای رئیس جمهور مگر رهبرس نفرمودند اگر کالایی به صورت قاچاق وارد شد در انظار عمومی به آتش کشیده شود؟ آیا بعد از شنیدن این جملات حرفی باقی می ماند که در راه مبارزه با قاچاق، منِ نماینده حرفی بزنم؟

*علت عدم توانایی دولت در مهار قاچاق کالا و ارز چیست؟

*من از قدرت نظام صحبت می کنم که به کمک مردم سوریه و عراق می روند و فرزند نامشروع امریکا و عربستان که داعش است را شکست می دهد، حال ما چطور نمی توانیم با قاچاق مبارزه جدی کنیم؟ چگونه صدها کانتیر کالا به کشور قاچاق می شود؟

*آیا مبارزه با قاچاق، کمک بزرگی به اشتغال جوانان نیست؟

سوال حمید رضا فولادگر نماینده اصفهان از رئیس جمهور:شما که به بی ثباتی دولت های قبل انتقاد داشتید چرا خود آن را ادامه دادید؟

*آقای رئیس جمهور! در آغاز کار دولت یازدهم از شما و برنامه های اقتصادیتان دفاع کردم اما سوال اینجاست که چرا به آن برنامه ها پایبند نبودید و شرایط به سمتی رفت که مردم شرایط سختی را تحمل کنند و اکنون معیشت آنها در تنگناست.

*شما و همکارانتان و مشاوران اقتصادیتان در سال ۹۲ مشکلات را بیش از تحریم ها ناشی از ضعف مدیریت دانستید؛ آیا همچنان به آن پایبندید؟

*آیا به وعده خود در ترمیم تیم اقتصادی دولت عمل کرده اید؟

*مجلس در زمینه اقتصادی هرگونه که از دستش بر بیاید به دولت کمک می کند.

*شما که به بی ثباتی دولت های قبل انتقاد داشتید چرا خود آن را ادامه دادید؟

 

سوال نقوی حسینی نماینده ورامین از رئیس جمهور:اینقدر مرعوب تحریم نباشیم/ امروز مشکل اشتغال مصیبت کشور است

*همه ما می دانیم که ام الفساد همه مصائب کشور بیکاری است.

*آقای روحانی اصول ۲۸ ،۲۹ و ۳۴ قانون اساسی از شما خواسته که اشتغال مناسب تامین اجتماعی و دستمزد مکفی برای ملت ایجاد کنید. شورای عالی اشتغال که بالاترین مرجع شغل در کشور است در طول دولت شما چند بار تشکیل شده است؟ طرح کارورزی شما سرانجامش به کجا رسید؟

*ما به دشمنانمان اعلام می کنیم آمریکا را له و تحریم ها را نابود می کنیم.

*آقای رئیس جمهور مجلس در کنار شماست؛ همه بدانند کور خوانده اند کسانی که در نظام ما اختلافی ایجاد کنند. دولت اگر پشت سر رهبری حرکت کند، همه ما پشت شما هستیم.
*آقای روحانی ظرفیت های اشتغال مهم تر از شغل است، انقدر روی بودجه برای شغل مانور ندهید.
 *نوع شغل در حوزه صنعت نهفته است اما همه بیکارند.
*بیش از ۵ هزار مرکز تولیدی و خدماتی تعطیل شده است.
*ما اختلاف سیاسی داریم ولی امروز روز منافع ملی کشور است.

*اینقدر مرعوب تحریم نباشیم/ امروز مشکل اشتغال مصیبت کشور است

سوال محمد فرهنگی نماینده تبریز از رئیس جمهور:چرا دولت در مهار نقدینگی موفق نبوده است؟

*چرا دولت در مهار نقدینگی موفق نبوده است؟

*افرایش حجم نقدینگی کشور موجب التهاب در بازارهای طلا، ارز و مسکن شد.

*تورم اعلامی بانک مرکزی ۹٫۷ دهم اعلام شده اما واقعیت چنین چیزی را نشان نمی‌دهد.

*متاسفانه در شرایط فعلی فاقدان مسکن امید خانه دار شدن و برخی مالکان، خانه هایشان را از دست می دهند و جوانان نمی توانند کار مناسبی پیدا کنند و این در زندگی آنها تاثیر گذار است.

*دولت باید در این شرایط باید دست به تحولات میزد اما هیچ کاری انجام نداد.

 

سوال محمد دهقان نماینده چناران و طرقبه از رئیس جمهور: اگر کسی رانتی نخورده است، چرا در برابر خواست قانونی مردم مقاومت می شود؟

*آقای رییس جمهور! جنابعالی بارها در برنامه های خود تاکید کرده اید که امور کشور باید با کارشناسی انجام گیرد.

*من به وکالت از بخش مهمی از ملت ایران که بار سنگین تورم کمر آنها را خم کرده است، می گویم کدام کارشناس تجویز کرده بود که دولت شما دهها میلیارد ریال ارز کشور را بدون برنامه برای واردات کالاهای لوکس اختصاص دهید.

*زمانی که جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، ارز ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را اعلام کرد، عمده کارشناسان در همان زمان بر غیر قانونی بودن این تصمیم تاکید کردند و مجلس طرح دو فوریتی داد.

*در این سه ماه چه خسارت ها که به کشور وارد نشد!

*همه نمایندگان از شما خواستند تا فهرست ارز بگیران را منتشر کنید؛ خود شما هم مثل همیشه گفتید باید این کار شود پس چه کسی باید این کار را انجام دهد؟

*اگر کسی رانتی نخورده است، چرا در برابر خواست قانونی مردم مقاومت می شود؟

 

لاریجانی رئیس مجلس در صحن علنی: از رییس جمهور میخواهم مطالب خود را بدون خروج موضوعی از بحث بیان کند

*شهید رجایی، خود را “فرزند مجلس” و “مقلد رهبری” و “خادم رهبری” می دانست.
*گرچه عمر مدیریتی شهیدان رجایی و باهنر کوتاه بود و جنایتکاران امریکایی نگذاشتند ملت از خدماتشان بهره مند شوند، ولی آنان در قلوب ملت ماندگار شدند.
*امروز سوال برخی نمایندگان از رئیس جمهور در دستور کار است ؛ در قانون اساسی آمده که حداقل یک چهارم کل نمایندگان می توانند از وظایف رئیس جمهور سوال کنند.
*از رییس جمهور میخواهم طبق ماده ۱۱۳ آیین نامه، مطالب خود را بدون خروج موضوعی از بحث بیان کند.

متن طرح سؤال اقتصادی ۸۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهور به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر لاریجانی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

با احترام، خواهشمند است در اجرای ماده ۲۱۲ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال اینجانبان از آقای حسن روحانی، رئیس‌جمهور محترم را برای بررسی به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع فرمایید.

خلاصه سؤال:

۱- چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهمترین عوامل فلج تولید ملی است، موفق نبوده است؟

۲- علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال وعلی‌رغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟

۳- چرا دولت تدبیر و امید نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟

۴- علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله، در دولت جنابعالی، علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های عبور از رکود چیست؟

۵- علت افزایش شتابان ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟

شرح سوالات:

۱- جناب آقای رئیس‌جمهور، جنابعالی خوب می‌دانید که یکی از مهمترین عوامل رکود و فلج اقتصادی و موانع تولید (مقوله منحوس) قاچاق می‌باشد که به دلیل عدم بازپرداخت هرگونه عوارض، بیمه، مالیات، عوارض گمرکی و…، قدرت رقابت را از تولیدگران داخلی سلب و علاوه بر همه زیان‌ها خسارات و آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور، باعث از بین رفتن بنگاه‌های فراوان تولیدی، ورشکستگی و فروپاشی بسیاری از خانواده‌های ایرانی گردیده است. چرا در طول دو دوره دولت شما عزم و اراداه و اقدام جدی و شایسته‌یا با این پدیده خانمانسوز انجام نگرفته است؟

۲- جنابعالی وعده قاطع دادید که روز اول اجرای برجام همه تحریم‌ها یکجا و به یکباره برداشته می‌شود، بیش از دو سال از وعده‌ها می‌گذرد، ایران به اقرار اعضای ۱+۵ و نیز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به همه تعهدات خود عمل کرده است. مردم ما همه هزینه‌های سنگین پذیرش برجام را پرداخته است اما استمرار بخش عمده‌ای از تحریم‌های بانکی همچنان فشار تحریم‌ها را بر دوش مردم ما تحمیل کرده است. چرا خلاف برجام و وعده‌های قاطعانه، همچنان این تحریم‌ها استمرار دارد؟

۳- جناب آقای رئیس‌جمهور یکی از مهمترین علل مشکلات معیشتی مردم عزیز به ویژه قشر جوان،‌تحصیلکرده، بیکاری مفرط و گسترده می‌باشد. چرا در دولت جنابعالی اقدام بایسته و موثری در ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری صورت نگرفته است؟

۴- جنابعالی نه‌تنها بارها وعده ایجاد رونق اقتصادی و چرخیدن چرخ صنعت را داده‌اید، بلکه بارها اعلام کرده‌اید از رکود عبور کرده‌ایم، اما مردم ما در عالم واقع خلاف آن را شاهد هستند. جناب آقای رئیس‌جمهور علت این رکود بی‌سابقه اقتصادی چیست و چرا برخلاف وعده‌های مکرر و اعلام‌های متعدد، اتفاق مثبت و موثری را شاهد نیتسیم.

۵- جناب آقای رئیس‌جمهور رشد جهشی و افزایش شتابان و بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی در دولت جنابعالی علاوه بر اینکه باعث کاهش شدید قیمت پول ملی گردیده است، بلکه باعث تورم غیرقابل تحمل، به هم خودرن بسیاری از قراردادها، تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از صنایع، عدم امکان بسیاری از خریدهای خارجی در زمینه ماشین‌آلات و تجهیزات تکمیل طرح‌های اقتصادی و صنعتی و تبعات نامطلوب گسترده دیگر خواهد شد، علت چنین پدیده مشکوک و مخربی چیست؟

 

روحانی در صحن علنی مجلس :اگر اتحاد داشته باشیم،‌فیضیه انقلاب به جایی تبدیل نمی‌شود که آب به آسیاب دشمن بریزند

*من اولا از وزرای مربوطه می‌خواهم در زمینه این ۵ سوال و نکاتی که مطرح شد، هم توضیح لازم به نمایندگان بدهند، هم به مردم.
*نکته اساسی این است که چه شد کشور؟ کشوری که در مسیر آرام حرکت می‌کرد و ایام انتخابات حماسه بزرگ را آفریدند و ضربه بزرگی را به ترامپ و کشورهای اطرافش زدند، چرا یک مرتبه تغییر کرد؟
*تاریخ این تغییر ۵ دیماه ۱۳۹۶ است؛ هرکس تاریخ دیگری بدهد، آدرس غلط داده است. ۵ دی ۹۶ بود که مردم دیدند ناگهان عده‌ای امدند، شعار می‌دهند و بعد شعارهای هنجارشکنانه و غیرقابل قبول برای مردم.
*مردم دچار حیرت شدند، پاسخ قاطع در راهپیمایی‌ها دادند، اما حادثه کم‌نظیری بود و نداشتیم. حادثه دی‌ماه آقای ترامپ را به طمع انداخت تا در اواخر دی‌ماه اعلام کند من در برجام نمی‌مانم مگر آنکه اروپا و دیگران درباره منطقه و موشک همراه شوند و اگر نشوند، یک‌جانبه خارج می‌شوم.
*بعد از آن تهدید و با ناآرامی داخل، مردم نگران شدند. بدانید تخریبِ، خرابی می‌آورد. بدانید سیاه نمایی، زندگی مردم به سمت سیاهی می برد. کلام نیست، شعار در گوشه و کنار نیست. البته اگر شعار درباره فردی مثل حسن روحانی باشد، اهمیتی ندارد. من اگر تهدید شوم به ترور، مهم نیست.
*چه شد که عده‌ای هوس کردند رییس جمهور مملکت را به ترور تهدید کنند؟ احساس کردند اختلاف وحود دارد.
*اگر اتحاد داشته باشیم،‌فیضیه انقلاب به جایی تبدیل نمی‌شود که آب به آسیاب دشمن بریزند.

 

سوال حجت الاسلام ذوالنوری از رئیس جمهور: آقای رئیس جمهور از ابتدای دولت تا کنون یک جلسه مبارزه با قاچاق را با حضور خودتان تشکیل نداده اید

*اگر این آمارهای رییس جمهور صحیح باشد، باید در چندجا نمود داشته باشد؛ تقاضای ارز کاهش پیدا کند. خودنمایی جنس خارجی باید کم شده باشد. باید تولیدات داخلی فعال شده باشد، اما چنین نشده است. اما این بحثی که قاچاق و واردات کم شده، درست نیست.
*آقای رییس جمهور، در این ۶ سال که رییس جمهور هستید، تاکنون نماینده ویژه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نداشتید.
*گفتید با ۳۰۰ بانک دنیا ارتباط برقرار شد، این ارتباط با بانک‌های بزرگ دنیاست یا بانک های کوچک دنیاست؟ اگر مشکل نرم افزار است، با بانک‌های کوچک و درپیتی مشکل نداریم و با بانک های بزرگ داریم؟
*اگر ارجاع به FATF می‌دهید، که بخشی تصویب شد، این دوسال که مشکل FATF نداشتیم، چرا بانک های بزرگ دنیا با ما ارتباط نگرفتند؟مشکل در برجام بود. قصه این است. برجام ماموریت را انجام نداد. تحریم های بانکی سرجایش است.
*بحث بعدی درباره بیکاری است؛ زمانی که مسکن مهر ساخته شد، کارگران سر کار بودند. سه سال بعد از شروع بکارتان گفتید دو میلیون و ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کرده‌اید، سال بعد هم گفتید ۷۰۰ هزار تا، می‌شود سه میلیون و ۳۰۰هزار شغل، اما اکنون می‌گویید دو میلیون و ۷۰۰هزار تا تاکنون.
*گفتید ساعت ۹ نمی‌دانیم ساعت ۱۱ قیمت ارز چه می‌شود. مشکل کجاست؟ مشکل خودشیفتگی است، مشکل مشورت نکردن با کارشناسان است.
*چه اتفاقی افتاده که بازار ما بهم می‌ریزد؟ این فضا را چه کسی درست کرد؟ یک کاخی ساختید به اسم کاخ آرزوها، برجام و تهش ارتباط با آمریکا بود. به توانمندی داخلی تکیه نشد، ارتباط با همسایگان فراموش شد. بارها گفتاید برای گزینه‌های مختلف برنامه دارید. اما ما نتوانستیم مدیریت کنیم. مشکل در توزیع ارز بود

روحانی در صحن علنی مجلس :در زمینه ارز اثار سیاست خارجی و روانی بیشتر بوده است تا شرایط اقتصادی داخلی

*تنها دولتی هستیم که با رشد منفی سر کار آمدیم، اما از سال ۹۳ رشد اقتصادی داشتیم و ۹ فصل پیاپی، رشد اقتصادی را پشت سر گذاشتیم.
*اما چرا شرایط ارز چنین شد؟ عامل اقتصادی بود یا سیاسی بود یا عامل روانی بود؟ یا همه اینها بود؟
*در زمینه ارز اثار سیاست خارجی و روانی بیشتر بوده است تا شرایط اقتصادی داخلی.
*قبل از تحریم امریکا جوری تصمیم گرفتیم و پس از آن جور دیگری تصمیم گرفتیم. تصمیم اول، اجماع همه اقتصاددان‌های ما بود. می‌دانستیم چه شرایطی دارد، اکنون هم پیش‌بینی‌های خود را انجام داده‌ایم.

روحانی در صحن علنی مجلس :اگر دولت یازدهم و دوازهم مثل نهم و دهم کار می‌کرد، رقم بیکاری ما ۲۲ درصد بود

*دستاوردهایی در برجام داشتیم که از بین نمی‌رود. تحریم تسلیحاتی کشور را تقلیل دادیم به ۵ سال که ۲.۵ سال دیگر تمام می‌شود.
*در زمینه اقتصادی هم گشایش‌هایی هم حاصل شد. بعد از امضای برجام و اجرایی شدن، تحریم‌هایی که مربوط به برنامه هسته‌ای بود، لغو شد. اما تحریم‌ها بخش‌های دیگر دارد که به هسته‌ای مربوط نیست. 
*با ۲۷۸بانک رابطه کارگزاری داریم. هزاران حواله رد و بدل می‌شود. در زمینه بانک، ۴ لایحه تقدیم مجلس کردیم که برای بانک اساسی است. برای حیثیت ایران اساسی است.
*ما کشوری هستیم ضد پولشویی و ضدتروریسم. بنابراین این لوایح بسیار کمک می‌کند در ارتباط بانکی. یکی تصویب شده، سه تا مانده است. درخواست می کنم تسریع کنید در تصویب این لوایح.
*در زمینه بیکاری، ببینید از سال ۸۴ تا ۹۱ چقدر بوده است؟ اشتغال خالص ما آنقدر کم بوده که نمی‌توانم بگویم؛ ۱۰ هزار نفر بوده!
*اشتغال خالص ما در طول خالص ما دو میلیون و ۷۰۰هزار نفر است. این افتخار بزرگ برای کشور است.
*به آمار بانک مرکزی، مرکز آمار مراجعه کنید. البته اشتغال ارتباط خارجی می‌خواهد، امنیت داخلی می‌خواهد، آرامش سیاسی می‌خواهد. اما برای اولین بار در بهار ۹۷ بیش از داوطلب کار، کار ایجاد کردیم؛ ۷۱۱ هزار نفر جویای کار بودند، ۷۵۶ هزار کار ایجاد شده. 
*البته مردم ما قانع نیستند، هنوز بیکاری فراوانی داریم. بیکاری مضمن چندین ساله داریم، رقم بیکاری ما ۱۲.۱ درصد است و به نظر من قابل قبول نیست. خانواده‌های فراوانی هستند که این اشتغال را حس نکرده‌اند.
*اگر دولت یازدهم و دوازهم مثل نهم و دهم کار می‌کرد، رقم بیکاری ما ۲۲ درصد بود. این هنر دولت یازدهم و دوازدهم است. که البته در همه این زمینه ها قوای دیگر کمک کردند.

 

روحانی در صحن علنی مجلس :ما توانستیم از ۲۵ میلیارد دلار قاچاق به ۱۲.۵ میلیارد دلار برسیم

*همه باید به تولید داخلی کمک کنیم و اگر از آن دفاع کنیم معنی ندارد قاچاق وارد کشور شود.
*ما توانستیم از ۲۵ میلیارد دلار قاچاق به ۱۲.۵ میلیارد دلار برسیم.
*ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فراقوه‌ایست و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تنها کار دولت و دستگاه اجرایی نیست .
*در قاچاق خروجی که عمدتا سوخت است، دولت با برنامه‌ریزی که برای کنترل پیمایش خودروها انجام داد و سایر کنترل هایی که انجام گرفت، قاچاق ۷.۸ میلیاردی سوخت در سال ۹۲ به نیم میلیارد در سال ۹۵ تبدیل شد.
*شما میدانید از ۱۰ ماه پیش در شورای عالی امنیت ملی، آبهای جنوب را برای مبارزه با قاچاق در اختیار سپاه قرار دادیم،منطقه غرب و شرق هم در اختیار سپاه است که با کمک آنها توانستیم به نتیجه مطلوب برسیم.

روحانی در صحن علنی مجلس :ترسی از آمریکا و مشکلات نداریم و از آنها به خوبی عبور خواهیم کرد

*نه تنها یک چهارم نمایندگان این سوالات را دارند، بلکه بسیاری از مردم هم این سوالات را دارند که چرا بیکاری؟ چرا وضع بانک این چنین است؟ چرا قاچاق ؟ چرا رکود و رونق اقتصادی شرایطی را طی می کنند که مورد نظر مردم نیست؟
*مردم حق دارند بپرسند؛ مردمی که در دولت یازدهم و در دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد ،فرهنگ، امنیت اجتماعی، سیاست داخلی و سیاست خارجی بودند امروز این سوال برایشان مطرح شده است که چه شده است که امروز باید از آینده کشور و خودشان نگران باشند. سوال مهم این است که چرا ما در طول چهار سال و نیم حرکتمان رو به رشد بود، اما در ۸ ماه اخیر شرایط نویی آغاز شد؟
*چرا امید مردم تغییر کرده؟ حتی مردم نسبت به عظمت نظام و رشد و توسعه دچار شک شده اند که باید آن را درست کنیم. باید با زبان درست با مردم سخن بگوییم که آنها قانع شوند که که این مشکلات حل می شود و کلید مسئله همین است.
*:ما باید به ملت ایران بگوییم که نخواهیم گذاشت توطئه آمریکا پیروز شود، ملت مطمئن باشدکاخ سفید نمیتواند از پایان جلسه امروز خوشحال باشد و بداند که پایان این جلسه ناراحت خواهد شد.
*ترسی از آمریکا و مشکلات نداریم و از آنها به خوبی عبور خواهیم کرد.

روحانی در پاسخ به مجلس :امیدوارم توصیه‌هایی را که مقام معظم رهبری نسبت به این جلسه فرمودند، مراعات کنم

*امیدوارم توصیه‌هایی را که مقام معظم رهبری نسبت به این جلسه فرمودند، مراعات کنم
*این روز را روز مبارکی برای دموکراسی، کشور و مردم سالاری دینی می بینم. هیچ کس فکر نمی کند پاسخگو بودن به عنوان ضعف است. پاسخگو بودن به عنوان بالاترین نقطه قوه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران است. همه مسئولان باید پاسخگو باشند در چارچوب وظایف خود و چارچوب قانون.
*هیچ کس از مردم شریف ایران و از دوستان ما در جهان و دشمنان ما فکر نکنند امروز آغاز شکافی در بین مجلس و دولت است؛ مجلس دولت هدف بزرگی را بر دوش دارند و می‌بینند و این بار را باید با هم به مقصد برسانند.

* این بار مسئولیت را باهمکاری یکدیگر باید به مقصود برسانیم.

* سوال نمایندگان محترم آن طور که می فهمم باید از دولت دوازدهم باشد نه یازدهم. لحن سوالات، سوالات دولت یازدهم و دوازدهم است.

* با اینکه دولت یازدهم و دوازدهم دو شخصیت حقوقی هستند. همواره در دو دولت تلاش من این بوده که بین دولت و مجلس یک ارتباط نزدیک و برادرانه باشد و به نظر من این چنین بوده است.

* بسیاری از نمایندگانی که در برابرشان سخن میگویم در انتخابات ۹۶ حضور فعال داشتند، در کابینه و لوایح و طرح ها کمک کردند و در کنار هم بودیم. ممکن است گله ای وجود داشته باشد اما گله ها دوستانه و برادرانه است.

* به نظر من سوال نمایندگان محترم که در ۵ بند تدوین شده است، و بسیاری از سوالات مشابه دیگر، سوالات ملت ایران هم هست.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره کاهش ارزش پول قانع نشدند

در این مرحله نیز از مجموع ۲۹۰ نماینده فقط ۲۷۲ نماینده در صحن علنی مجلس حضور داشتند یعنی ۱۸ نماینده غایب بودند.

از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در صحن علنی که همه آن‌ها در رای گیری شرکت کردند ۶۸ نماینده اعلام کردند از پاسخ رئیس جمهور به سوال پنجم قانع شدند و ۱۹۶ نماینده نیز اعلام کردند از پاسخ روحانی به این سوال قانع نشدند بنابراین مجلس اعلام کرد از پاسخ روحانی به پنجمین سوال نیز قانع نشده است.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره رکود شدید اقتصادی قانع نشدند

در این مرحله نیز از مجموع ۲۹۰ نماینده فقط ۲۷۲ نماینده در صحن علنی مجلس حضور داشتند یعنی ۱۸ نماینده غایب بودند.

از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در صحن علنی که همه آن‌ها د. رای گیری شرکت کردند ۱۱۶ نماینده اعلام کردند پاسخ روحانی به سوال چهارم قانع کننده بود و ۱۵۰ نماینده نیز اعلام کردند پاسخ رئیس جمهور به این سوال چهارم قانع کننده نبود. ۶ نماینده نیز رای ممتنع دادند؛ بنابراین مجلس از پاسخ روحانی به سوال چهارم نیز قانع نشد.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره اقدام دولت درباره کاهش بیکاری قانع نشدند

در این مرحله نیز از مجموع ۲۹۰ نماینده فقط ۲۷۲ نماینده در صحن علنی مجلس حضور داشتند یعنی ۱۸ نماینده غایب بودند.

از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در مجلس که همه آن‌ها در رای گیری شرکت کردند ۷۴ نماینده اعلام کردند پاسخ رئیس جمهور به سوال سوم قانع کننده بود و ۱۹۰ نماینده نیز اعلام کردند قانع نشدند و ۸ نماینده رای ممتنع داد بنابراین مجلس اعلام کرد از پاسخ روحانی به سوال سوم قانع نشده است.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره قاچاق قانع نشدند

در این مرحله از رای گیری از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس، صرفا ۲۷۱ نمانیده در صحن علنی مجلس حضور داشتند یعنی ۱۹ نماینده غایب بودند.

از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس نیز فقط ۲۶۷ نماینده در رای گیری شرکت کردند یعنی ۴ نماینه علی رغم حضور در صحن علنی در رای گیری شرکت نکردند.

از مجموع ۲۶۷ نماینده شرکت کننده در رای گیری نیز ۱۲۳ نفر اعلام کردند پاسخ روحانی به سوال اول قانع کننده بوده و ۱۳۸ نماینده نیز اعلام کردند پاسخ رئیس جمهور به این سوال قانع کننده نبود و ۶ نماینده نیز رای ممتنع دادند.

 

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره استمرار تحریم های بانکی قانع شدند

در این مرحله، از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس، صرفا ۲۷۱ نمانیده در صحن علنی مجلس حضور داشتند یعنی ۱۹ نماینده غایب بودند.

از ۲۷۰ نماینده حاضر در صحن علنی، ۲۷۰ نماینده در رای گیری شرکت کردند و یک نماینده علی رغم حضور در صحن علنی در رای گیری شرکت نکرد.

از ۲۷۰ نماینده شرکت کننده در رای گیری، ۱۳۷ نماینده اعلام کردند پاسخ روحانی به سوال دوم قانع کننده بوده و ۱۳۰ نماینده نیز اعلام کردند قانع نشده اند و ۳ نماینده نیز ری ممتنع دادند بنابراین مجلس اعلام کرد از پاسخ رئیس جمهور به سوال دوم قانع شده است.

واکنش توئیتری‌ها به صحبت‌های جلسه سوال از رئیس جمهور

لحظه به لحظه با جلسه سوال از رئیس جمهور

 

لحظه به لحظه با جلسه سوال از رئیس جمهور

 

لحظه به لحظه با جلسه سوال از رئیس جمهور

 

لحظه به لحظه با جلسه سوال از رئیس جمهور

شایعه‌ای با عنوان امضا برای استیضاح رئیس جمهور

*برخی شایعه استیضاح روحانی را در نشست امروز مجلس مطرح کردند درحالی که طرح استیضاح وزیر صنعت تهیه و تدوین شده است.
*حاجی دلیگانی:طرح استیضاح مربوط به وزیر صنعت با ۱۴ محور و ۴۱ امضا تهیه شده و تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد؛ ازهمگان می‌خواهیم شایعه پراکنی خودداری کرده و اجازه ندهند شایعه باعث ایجاد شکاف بین مسئولان و مردم شود.

دانشجو