۹۰۰ هزار هکتار از اراضی همدان جزو نقاط بحرانی است

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان با بیان اینکه ۹۰۰ هزار هکتار از وسعت استان جزو نقاط بحرانی است که نیاز به مطالعه در حوزه آبخیزداری دارد گفت: امیدواریم امسال ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل حوزه‌های آبخیزداری اختصاص یابد.

به گزارش یکدلان ، محمدمهدی آرتیمانی با بیان اینکه استان همدان یک‌میلیون و ۹۴۹ هزار هکتار وسعت در حوزه آبخیزداری دارد اظهار کرد: ۹۰۵ هزار هکتار از این وسعت جزو اراضی ملی است.

وی افزود: استان همدان تولیدکننده رواناب برای چهار حوزه اصلی شامل سفیدرود، سد کرخه، سد مرزی گاوشان و قره‌چای است که رواناب‌های همدان را به این سدها منتقل می‌کند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان با اشاره به اینکه از مجموع مساحت استان، تاکنون برای ۶۸۰ هزار هکتار آن مطالعه تفصیلی و اجرا شده است گفت: اجرای آبخیزداری با هدف کنترل آب، فرسایش، رسوبات و افزایش پوشش گیاهی انجام می‌شود.

آرتیمانی با بیان اینکه از ۶۸۰ هزار هکتار مطالعه در حوزه آبخیزداری استان ۳۰۰ هزار هکتار آن در طول سال‌های ۷۱ تا ۹۷ اجرا شده است ادامه داد: تاکنون از ۳۵ درصد محدوده آبخیزداری استان ۱۵ درصد اجرا شده که برای افزایش نیاز به اعتبار دارد.

وی با تاکید بر اینکه ۹۰۰ هزار هکتار از وسعت استان جزو نقاط بحرانی است که نیاز به مطالعه در حوزه آبخیزداری دارد خاطرنشان کرد: هدف از اجرای این طرح کنترل رسوب، سیل و رواناب است که می‌تواند منجر به ایجاد تعادل و مدیریت جامع منابع آبی و خاکی شود.

آرتیمانی در خصوص اقدامات آبخیزداری در کنترل رواناب سیلاب استان در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین‌ماه بیان کرد: در سیلاب این دو روز توانستیم ۳ میلیون متر مکعب رواناب را کنترل و از نفوذ درصدی از رسوبات به سد «اکباتان»، «سرابی» و «کلان» جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف آبخیزداری جلوگیری از نفوذ رسوبات بالادستی به پایین‌دست و سازه‌های آبی است تصریح کرد: تاکنون بیش از ۲۲ هزار سازه در سرشاخه‌های شهرستان‌های استان در سطوح مختلف انجام شده است.

آرتیمانی افزود: حوزه آبخیزداری منابع طبیعی به ازای هر هکتار عملیات آبخیزداری توانسته تاکنون ۲۷۰ مترمکعب روان‌آب را کنترل و ۸۱ مترمکعب آب را استحصال کند.

وی در خصوص برنامه‌های آبخیزداری در سال جاری نیز گفت: براساس دستور مقام معظم رهبری سال گذشته ۱۶٫۵ میلیارد تومان اعتبار ملی به حوزه آبخیزداری استان اختصاص یافت.

آرتیمانی خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال جاری این اعتبار به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل حوزه‌های آبخیزداری اختصاص یابد.

فارس