اخراج مهره جنگ‌طلب کاخ سفید ارتباطی به ایران دارد؟

روزنامه اصلاح طلب آرمان تیتر یک خود را به برکناری بولتون اختصاص داد و جالب اینجاست که آنرا ناگهانی توصیف کرد. این روزنامه اصلاح طلب نیز هماهنگ با دیگر روزنامه های زنجیره ای اصلاحات سعی کرد اخراج بولتون را به موضوع ارتباط با ایران ارتباط دهد.

به گزارش یکدلان، دوباره یک اتفاق دیگر در ساختار دولت آمریکا رخ داد و یکی از تندروترین مهره‌های کلیدی کاخ سفید مجبور به ترک مقر دولت ترامپ شد. از شواهد و قرائن و توئیتی که ترامپ منتشر کرد بر می آید که خود رئیس جمهور آمریکا به سبب تندروی‌های بیش از اندازه بولتون که فردی جنگ طلب بود عذر وی را خواسته است. بسیاری این موضوع را به انتخابات آمریکا و مسائل داخلی این کشور مرتبط دانسته اند.

وی سومین مشاور امنیت ملی ترامپ بود که برکنار شد. بولتون که از حلقه نئوکان‌ها بود به دلیل اختلاف نظرهای زیاد با رئیس جمهور، از مسوولیت خود کنار رفت. 
ترامپ در توییتر خود درباره برکناری مشاور امنیت ملی سابق خود نوشت: «دیشب به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر به حضور او در کاخ سفید نیازی نیست. من و دیگر اعضای دولت با بسیاری از پیشنهادات او شدیدا مخالف بودیم، به همین دلیل از او خواستم استعفایش را تقدیم کند، او هم صبح این کار را کرد. از خدمات او بسیار ممنونم. هفته آینده یک مشاور امنیت ملی تازه معرفی می‌کنم.»
ترامپ به دنبال تحقق شعار آمریکا برای آمریکا بوده است؛ در حالی‌که بولتون به دنبال شعار جهان برای آمریکا تلاش می‌کرد.
چرا بولتون اخراج شد؟
اختلافات ترامپ و بولتون به شرایط بی بازگشت و غیرقابل مصالحه رسیده بود. توکر کارلسون مجری معروف فاکس نیوز مدتها بود لابی می کرد که بولتون برکنار شود.
بولتون نه تنها با شعارهای اولیه ترامپ برای کاهش حضور نظامی همخوانی نداشت بلکه بعنوان یک لو دهنده اسرار کاخ سفید هم متهم بود.
کاخ سفید مدعی شد: «مهمترین دلیل برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی دولت ترامپ، مخالفت با توافقنامه صلح با طالبان بوده است.»
در حالیکه ترامپ در توییت برکناری جان بولتون گفته بود هفته آینده جانشین او را معرفی می‌کند، کاخ سفید در همان شب چارلز کوپرمن را به عنوان مشاور امنیت ملی معرفی کرد! کوپرمن در زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان معاون وزیر دفاع بوده است. او در طی سی سال گذشته مدیر عامل اجرایی لاکهید مارتین بزرگترین پیمانکار صنایع هوایی ارتش آمریکا و مدیر عامل اجرایی بویینگ بوده است. او از جمهوری‌خواهان کهنه‌کار محسوب می‌شود و پایان نامه دکترایش در مورد پیمان موشکی سالت۲ بوده است.
با این اوصاف به نظر می رسد که برکناری بولتون یک کار حساب شده و از پیش تعیین شده بود و نه یک موضوع آنی و تصمیم لحظه ای. اینکه آمریکایی ها با شتاب برای وی یک جایگزین انتخاب کردند به خوبی نشان از عمق اختلافات ترامپ و بولتون دارد که به موضوعی خاص نیز منحصر نمی شود. 
برکناری جان بولتون به طور قطع بدلیل شرایط بسیار بدی است که شکست های پی درپی آمریکا در حوزه سیاست خارجی برای ترامپ ایجاد کرده و وضعیت رای آوریش در انتخابات ۲۰۲۰ را متزلزل نموده است.
نظرسنجی های متعدد داخل آمریکا بویژه نظرسنجی های فاکس نیوز نیز تأیید کننده شرایط نامناسب ترامپ است.
به طور قطع ترامپ با قربانی کردن بولتون و احتمالا در آینده پمپئو به دنبال تبدیل کردن تهدیدات ناشی از شکست های پی درپی در سیاست خارجی به فرصت است.
تیترهای ساده لوحانه روزنامه های اصلاح طلب
 روزنامه های اصلاح طلب به طور کاملا ساده لوحانه‌ ای برکناری ترامپ را به موضوع مذاکره مستقیم ایران و آمریکا ارتباط داده اند و قصد دارند اینطور القا کنند که این ماجرا چراغ سبز کاخ سفید به ایران بوده است.
روزنامه اصلاح طلب شرق با ذوق ذگی تمام تیتر یک امروز خود را به همین موضوع اختصاص داد و از مخاطبان خود پرسید که آیا « بولتون قربانی ایران» شده است؟ از سوی دیگر اصلاح طلبان در تلاش هستند که به نوعی نشان دهند ترامپ با این تغییر مهره سعی دارد سیاست خود را تعدیل کند و از همین رو فرصتی مجدد برای ارتباط با آمریکا بوجود آمده است.
منبع: راه دانا