سرخط خبرها

به روزرسانی می شود؛ توقف عملیات هوایی/ انتقال پیکرها فردا انجام می شود

لاشه هواپیمای تهران – یاسوج که صبح یکشنبه در ارتفاعات دنا سقوط کرده بود در سومین روز عملیات جستجو توسط بالگردها پیدا و عملیات جستجو و انتقال پیکرها به دلیل تاریکی هوا به فردا موکول شد.

به گزارش یکدلان به نقل از خبرگزاری مهر ،هواپیمای «ای تی آر ۷۲ – ۵۰۰ » متعلق به هواپیمایی آسمان ساعت هشت و ۵۴ دقیقه صبح یکشنبه از فرودگاه مهرآباد تهران به سمت فرودگاه یاسوج «تیک آف» کرد و در حدود ۴۵  دقیقه  بعد هواپیما از صفحه رادار ناپدید شد.

مطابق اطلاعات اولیه اعلام‌شده از سوی مسئولان هواپیمایی آسمان هواپیما در ۱۴ مایلی شهر یاسوج و در نزدیکی روستای «بیده» به کوه دنا برخورد کرده است. مطابق آخرین اطلاعیه شرکت هواپیمایی آسمان یکی از مسافران پرواز تهران – یاسوج، از پرواز جامانده و تعداد مسافران هواپیمای سقوط کرده ۶۵ نفر بوده است.

پس از شنیدن خبر سقوط هواپیما گروه‌های امدادی به منطقه احتمالی اعزام شدند اما نامشخص بودن نقطه سقوط جستجوها را بی‌ثمر کرده است. در نهایت صبح روز سه شنبه بالگردهای سپاه موفق به یافتن لاشه هواپیما شده اند.

عملیات انتقال اجساد مسافران در حال آغاز  است و بالگرد ها به منطقه سقوط هواپیما اعزام شده اند. طبق آخرین اخبار به دلیل تاریکی هوا انتقال اجساد مسافران به فردا موکول شده است.

این منطقه در جوار رشته‌کوه بلند دنا قرارگرفته است و با جغرافیای کوهستانی خود، استان‌های اصفهان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد را به هم متصل می‌کند.

خانواده های مسافرین این هواپیما، در انتظار انتقال اجساد هستند. خبرگزاری مهر طی دور روز گذشته اخبار این حادثه را پیگیری کرده است.

آخرین اخبار از این سانحه هوایی را در زیر می‌خوانید:

۴۹: ۲۰ جستجوی پیکرها شبانه انجام می شود/ فعلا آمار دقیقی نداریم

جهانبین مدیر عامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اکنون ۲۴ امدادگر در محل لاشه هواپیما هستند، گفت: جستجوی پیکر مسافرین هواپیمای تهران – یاسوج ادامه دارد و آمار دقیقی از تعداد پیکرها نداریم و با توجه به شرایط، هویت برخی پیکرها باید توسط پزشکی قانونی مشخص شود.


۰۶: ۱۹ برپایی کمپ امدادگران در۴۰۰۰متری/ انتقال پیکرها از فردا

امیر نوذر نعمتی جانشین فرماندهی نیروی زمین ارتش در جمع خبرنگاران در محدوده سقوط هواپیما گفت: نیروهای امدادی و تکاوران اکنون در محل هستند و  پیکرها را برای انتقال در فردا صبح آماده می‌کنند و پیکرهای جانباختگان فردا صبح به وسیله بالگردها منتقل می شوند. امشب همه نیروهای ارتش و تکاوران و هلال احمر و کوهنوردان در محل سقوط هواپیما می مانند.


۵۷: ۱۸ امکان امدادرسانی در محل سقوط از فردا ظهر تا جمعه ممکن نیست

محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان اظهار داشت: فردا تیم ها و هم امکانات افزوده خواهد شد و تا ساعت ۱۲ امکان فعالیت هست و دیگر امکان فعالیت بعد از این ساعت تا روز جمعه وجود ندارد. امیدواریم فردا تعداد پیکرهای پیدا شده را به حداکثر برسانیم. تا کنون هیچ پیکری را به پایین منتقل نکرده‌ایم و برای شناسایی اقدام کرده‌ایم.


۲۱: ۱۸ سه روز در سمیرم عزای عمومی است

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: در پی حادثه سقوط هواپیمای یاسوج و جان باختن مسافرین این پرواز، از امروز به مدت سه روز در سمیرم عزای عمومی است.

به گزارش خبرنگار مهر، سلیمی در جمع خبرنگاران در محل سقوط هواپیمای یاسوج افزود: در راستای رفاه حال خانواده ها و مردم، مدارس در این چند روز در اختیار مردم قرار گرفت.

وی بیان داشت: از ابتدای حادثه کمیته تحقیق و تفحص تشکیل شد و منطقه دنگزلو و نغول در اختیار نیروها و مردم قرار داشت.

سلیمی تصریح کرد: همه نیروها در این چند روز با جان و دل تلاش می کردند.


۱۰: ۱۸ شرایط نامساعد هوا انتقال اجساد را دشوار می کند

جانشین فرماندهی سپاه پاسداران در اصفهان با اشاره به شرایط نامساعد جوی در منطقه سقوط هواپیما گفت: این شرایط نامساعد امکان انتقال اجساد را دشوار کرده است.

سردار مجتبی فدا با اشاره به اینکه خوشبختانه امروز با مساعد شدن وضعیت هوایی امکان یافتن لاشه هواپیما فراهم گردید گفت: این موضوع بخشی از بار مسئولیت ما را کم کرد.

وی ادامه داد: تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه امدادگران و بخشی از نیروهای محلی که نسبت به محل آشنایی دارند اکنون به هواپیما رسیده اند و در حال انجام عملیات هستند.

وی ادامه داد: شرایط نامساعد جوی عملیات انتقال اجساد را طولانی مدت خواهد کرد.

سردار فدا بیان داشت: احتمال می رود با توجه به شرایط جوی موجود در منطقه این موضوع تا اوایل هفته آینده ادامه داشته باشد و درگیر یافتن و انتقال اجساد باشیم.


۴۷: ۱۷ خانواده های جانباختگان برای اسکان به استانداری مراجعه کنند

استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرده است: خانواده های جانباختگان سانحه هوایی که از شهرستانها آمده اند برای اسکان به محل استانداری استان واقع در میدان امام حسین شهر یاسوج مراجعه کنند.


۴۶: ۱۷ پیکر جانباختگان هواپیما تا فردا صبح آماده انتقال است

طبق برنامه ریزی های انجام شده، تا فردا صبح پیکرهای جانباختگان هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج برای انتقال آماده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر ۱۵ نفر در محل سقوط هواپیما حضور دارند، که ۱۲ نفر کوهنورد حرفه ای و ۳ نفر نیز ارزیاب هستند.

این گروه با تشکیل کمپی، امشب را در محل مستقر بوده و پیکرهای جانباختگان هواپیما را برای انتقال آماده می کنند که فردا صبح کار انتقال با سرعت انجام شود.

با توجه به پیش بینی های هواشناسی و اینکه از فردا ظهر جو منطقه به هم ریخته و فعالیت مشکل خواهد شد، تلاش امدادگران و نجاتگران بر این است که از زمان حداکثر استفاده را ببرند.

اما با توجه به شرایط، پیش بینی شده کار انتقال پیکرها، تا آخر هفته طول بکشد.


۵۳: ۱۷ پیکر جانباختگان هواپیما در کمترین زمان به استان منتقل می شود

رئیس مرکز فوریتهای پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: پیکر جانباختگان هواپیما در کمترین زمان به استان منتقل می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلال پورانفرد در جمع خبرنگاران در فرودگاه یاسوج افزود: با هماهنگیهای انجام شده در ستاد بحران استان، پیکر جانباختگان به سی سخت یا یاسوج منتقل می شود.

وی بیان داشت: برخی مردم استان قصد صعود به ارتفاعات و حضور در محل پیدا شدن لاشه هواپیما را دارند که این امر جان آنها را به خطر می اندازد، دمای هوا در دنا بسیار سرد است و با توجه به برودت هوا مردم برای رفتن به کوهستان اقدام نکنند.


۱۷:۲۳ تیم‌های امداد در حال جستجوی پیکرها هستند

سرپرست فرمانداری شهرستان بویراحمد گفت: تیم‌های امداد در حال جستجوی پیکرها هستند.

شاهرخ کناری در فرودگاه یاسوج در جمع خبرنگاران افزود: تیمها به نقطه مورد نظر رسیده و برف روبی و جمع آوری پیکرهای مسافرین در حال انجام است.

وی بیان داشت: تلاش این است که تا نیمه های شب جمع آوری پیکرهای مسافرین انجام شده و فردا منتقل شوند.

کناری تصریح کرد: پیش بینی‌های لازم در این راستا انجام شده و انتقال و شناسایی پیکرها انجام می شود.


۱۷: ۲۱ انجام اقدامات اولیه برای انتقال پیکرها

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: اکیپ های زمینی که به محل سقوط هواپیما رسیده اند اقدامات اولیه برای انتقال پیکرها را انجام می دهند.

احمدی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه به دلیل شرایط جوی امکان امداد هوایی وجود ندارد، گفت: اکیپ های زمینی به منطقه رسیده و کارهای مقدماتی انجام می شود و امیدواریم  در اولین فرصت شاهد انتقال باشیم.

وی گفت: پیکرها به یاسوج منتقل تا پس از شناسایی، مراحل قانونی برای تحویل به خانواده ها انجام شود .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: از مردم و خانواده های جانباختگان درخواست می کنیم در محل های منتهی به محل سقوط هواپیما تجمع نکنند تا روند انتقال بخوبی انجام شود.


۱۷:۱۲ احتمال ریزش بهمن روی هواپیما/بارش بیش از دو متری برف در منطقه

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر بر اساس مشاهدات عینی بارش بیش از دو متری برف در منطقه سقوط هواپیما در کنار شیب زیاد کار را برای امدادگران سخت کرده است.

در صورتی که اجساد در نقطه‌ای متمرکز باشند تا آخر وقت امروز امکان بازگرداندن تمامی پیکرها وجود دارد و در غیر این صورت عملیات تا روزهای آینده ادامه پیدا می کند.

بر اساس اخبار ارسال شده و صحبتهای مسئولین متاسفانه با توجه به تکه تکه شدن لاشه هواپیما احتمالا اجساد در بخش های مختلفی از منطقه سقوط هواپیما قرار گرفته اند.


۱۶:۵۶  ۳۰ پیکر در محل سقوط مشاهده شد

مدیرکل صدا و سیمای یاسوج گفت: ۳۰ پیکر در منطقه سقوط مشاهده و ۱۵ پیکر نیز شناسایی شده است.

افشارنیا با اشاره به شناسایی ۱۵ نفر از قربانیان هواپیمای تهران – یاسوج در محل سقوط، اظهار داشت: تاکنون پیکر ۳۰ نفر مشاهده شده است.

وی ادامه داد: برخی پیکرها نیاز به بررسی بیشتری دارد.


۱۶:۵۹ عوامل نجات امشب در نزدیکی لاشه هواپیما مستقر می شوند

استاندار اصفهان گفت: عوامل امدادی و کوهنوردان امشب در یک محل ایمن برای استقرار در نزدیک لاشه هواپیما استقرار می یابند.

محسن مهرعلیزاده ادامه داد: از آنجا که نزدیک غروب آفتاب هستیم و با توجه به ارتفاع و شرایط آب و هوایی امکان حضور در آن محل وجود ندارد که تلاش کردیم تجهیزات لازم را برای اقامت به آن محل برسانیم.

مهرعلیزاده بیان داشت: علاوه بر کوهنوردان منطقه کوه دنا که بارها به این کوه رفته اند از کوه نوردان هیمالیا نورد از سراسر کشور نیز دعوت کرده ایم تا در ادامه به امداد رسانی کمک کنند.

استاندار اصفهان در ادامه اظهار داشت: با توجه به اینکه محل سقوط هواپیما در ته یک دره است و در ارتفاعات تیز و ناهموار امکان حضور در آنجا وجود ندارد اما عوامل امدادی یک فضایی را انتخاب می کنند تا در آن مکان مستقر و عملیات را ادامه دهند.


۵۲: ۱۵ اولین گروه کوهنوردان به لاشه هواپیما رسیدند

اولین گروه کوهنوردان به لاشه هواپیما رسیدند.

یک منبع آگاه خبر داد که اولین گروه کوهنوردان محلی به لاشه هواپیما رسیده اند.

یک کوهنورد سی سختی در این باره گفت: کوهنوردان سی سختی اولین گروهی هستند که به محل لاشه هواپیما رسیده اند و اجساد را پیدا کرده اند.

قربانعلی صیادی افزود:  ما به لاشه هواپیما رسیده ایم و  اجساد برخی از مسافران نیز مشاهده شده است.

وی بیان داشت: تعداد اجساد هنوز مشخص نیست اما بیشتر اجساد کشف شده و تعدادی نیز در زیر برف مدفون هستند.


۱۵:۴۲ مسیرهای منتهی به محل سقوط هواپیما مسدود شد

رئیس پلیس راهور کهگیلویه و بویراحمد گفت: مسیرهای منتهی به محل سقوط هواپیما مسدود شده است.

خوشبخت در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه محورهای منتهی به محل حادثه مسدود شده و مردم برای حضور در این منطقه ازدحام نکنند، افزود: مسیر گردنه بیژن نیز مسدود است و این مسیر فقط برای تردد ماشینهای امداد باز است.

خوشبخت تصریح کرد: این امر در راستای امداد رسانی مناسب انجام شده و با توجه به کم عرض بودن محورها در این مسیر مردم استان به سمت منطقه نیایند.

وی افزود: رفتن به محل سقوط هواپیما برای مردم امکان پذیر نیست و هواپیما در ارتفاع چهارهزار متری سقوط کرده که تنها نیروهای تخصصی کوهنور و یخ نورد و تکاور می توانند به این مکان برسند.


۱۴:۴۱ بخش اصلی کار برای دستیابی به هواپیما امروز انجام می شود

معاون عملیات نیروی زمینی ارتش، از آغاز عملیات تکاوران ارتشی برای دستیابی به محل سقوط هواپیمای تهران – یاسوج در ارتفاعات دنا خبر داد.

امیر سرتیپ دوم کیومرث شرفی در گفتگو با بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه اول سیما با اشاره به فرمان روز گذشته فرماندهی کل ارتش و اعلام آماده باش برای جستجوی پیکرهای جانباختگان حادثه سقوط هواپیما در ارتفاعات دنا، اظهار داشت: پس از گشت های هوایی و کشف محل سقوط هواپیما، امروز عملیات اعزام کماندوها و تکاورهای تیپ ۶۵ نیرومخصوص و تکاوران شیراز برای صعود به ارتفاعات ۱۳ هزار پایی دنا، آغاز شده است.

وی افزود: هم اکنون در حال امدادرسانی هستیم تا زنده های احتمالی را از منطقه خارج کنیم و باقیمانده تجهیزات را به محل سقوط برسانیم و اجساد را منتقل کنیم.

معاون عملیات نیروی زمینی ارتش ابراز امیدواری کرد که تا پایان امروز بخش اصلی کار برای دستیابی به هواپیما انجام می شود.


۱۴:۳۷ احتمال ایجاد کمپ در نزدیکی محل سقوط هواپیما

مدیرعامل هلال احمر اصفهان گفت: محل متلاشی شدن هواپیما شامل چندین کیلومترمربع وسعت دارد.

محسن مومنی در گفت و گو با خبرنگار مهر ادامه داد: محل اصابت هواپیما خیلی جای سختی است و در دیواره است و دسترسی به آن دشوار است.

مدیرعامل هلال احمر اصفهان افزود: تیم چهار نفره نزدیک آنجا شده و تیم ارزیاب هم اعزام شده است و براساس نظر آنها تیم تصمیم گیری کند.

مومنی گفت: محل سقوط اگر یک جای مسطح بود شاید انتقال اجساد امروز امکان پذیر بود اما به دلیل سختی دسترسی باید عملیات خاصی در آنجا صورت بگیرد.

مدیرعامل هلال احمر اصفهان تصریح کرد: با توجه به ارزیابی همکاران ما تصمیم مجدد گرفته شود که شاید تیم مستقر در نزدیک ترین مکان کمپ بزنند تا به بالگرد نیز دسترسی داشته باشند.

وی بیان داشت: این بررسی های میدانی در حال انجام است و کار پیچیده است و باید مراقب باشیم برای افرادی که اعزام می شوند مشکلی پیش نیاید.


۱۴:۲۹ محل اعزام بالگردها و کوهنوردان به سمت لاشه هواپیما

به دنبال تداوم عملیات جست و جوی لاشه هواپیما از ساعتی قبل تیم اورژانس به همراه یک راه بلد با خودروی آفرود به منطقه صعب العبور روستای شهید اعزام شد.


۲۰:۱۳ جلسه استاندار اصفهان با فرمانده هوانیروز ارتش

استاندار اصفهان امروز برای هماهنگی بیشتر به منظور اعزام بالگرد به منطقه حادثه، با فرمانده هوانیروز ارتش جلسه داشت.


۲۰:۱۲ سردار رمضان شریف: پهپادهای سپاه در منطقه سقوط هواپیما هستند

سخنگوی سپاه با اشاره به فعال بودن پهپاد سپاه در منطقه سقوط هواپیمای ATR گفت: شرایط نامساعد جوی کشف محل دقیق سقوط هواپیما را برای پهپادها دشوار کرده است.


۲۰:۰۰ تکاوران تیپ ۶۵ نوهد به منطقه سقوط هواپیما اعزام شدند

بنا به درخواست ستاد بحران و دستور فرمانده نزاجا قرارگاه جستجو و تفحص در گروه ۲۲شهرضا با حضور امیر سرتیپ نعمتی جانشین نزاجا تشکیل شد. تکاوران تیپ ۶۵ نوهد جهت صعود به ارتفاعات به منطقه سقوط هواپیما اعزام شدند.