سرخط خبرها

زلزله کهنوج ۶ مجروح بر جا گذاشت/ آماده‌باش نیروهای امدادی استان کرمان

دو زلزله با قدرت ۵٫۴ و ۴٫۹ ریشتر شهرستان کهنوج در استان کرمان را لرزاند که شدت آن حتی در شهرستان‌های مجاور هم احساس شد و البته خسارت جدی به همراه نداشت.

به گزارش یکدلان ، دو زلزله پیاپی به فاصله ۴ دقیقه در حالی امشب کهنوج کرمان را لرزاند که مردم این شهرستان و روستاهای تابعه سراسیمه منازل خود را ترک کرده و در خیابان‌ها و فضاهای باز شهری مستقر شدند.

این دو زلزله پیاپی به بزرگی ۵٫۴ ریشتر در ساعت ۱۸٫۱۶ دقیقه به طول جغرافیایی ۵۷٫۸۴ و عرض جغرافیایی ۲۷٫۹۹ با عمق ۲۸ کیلومتر و همچنین ۴٫۹ ریشتر در ساعت ۱۸٫۲۰ دقیقه به طول جغرافیایی ۵۷٫۷۵ و عرض جغرافیایی ۲۸٫۰۲ با عمق زمین‌لرزه ۲۳ کیلومتری شهرستان کهنوج در استان کرمان را لرزاند.

بر اساس گفته‌های بخشدار مرکزی کهنوج گروه‌های ارزیاب به محلات و روستاهای اطراف اعزام شده‌اند.

حسینی همچنین از احتمال خسارت به ساختمان‌ها و تاسیسات خبر داد.

بنا به گفته منابع محلی ۹ پس‌لرزه در منطقه ثبت شده است.

همچنین دو پس‌لرزه ۳٫۵ و ۳٫۴ ریشتری کهنوج را به لرزه درآورده و تا ساعت ۲۰:۱۹ دقیقه زمین‌لرزه‌هایی به بزرگی ۲٫۵ تا ۳٫۶ ریشتر این منطقه را لرزانده است.

* تشکیل جلسه ستاد بحران استان کرمان

پس از وقوع زلزله و در همان ساعات اولیه ستاد بحران استان کرمان و شهرستان کهنوج تشکیل جلسه داده و نیروهای امدادی در حالت آماده‌باش هستند.

طبق اعلام رضا فلاح مدیرعامل هلال‌احمر استان کرمان در جلسه ستاد بحران، خسارتی از منطقه گزارش نشده و تنها برخی منازل و خانه‌ها دچار ترک شده است.

وی گفت: تمام روستاها در منطقه زلزله‌زده ارزیابی شده و مشکلی در منطقه نیست.

فلاح با بیان اینکه تمام نیروهای امدادی و هلال احمر در شهرستان‌های جنوبی کرمان در حالت آماده‌باش کامل هستند، خاطرنشان کرد: تنها ترک‌خوردگی و شکستن شیشه و ریختن گچ دیوارها گزارش شده است.

سیدمحمد صابری مسؤول مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان هم در جلسه ستاد بحران اظهار کرد که زلزله ۵٫۴ ریشتری عصر امروز کهنوج هیچ مصدومی چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم نداشته است.

وی بیان کرد: آمار ارائه‌شده از مصدومان زلزله کهنوج توسط برخی مسؤولان محلی، مربوط به تصادف بوده و هیچ ارتباطی با زلزله امروز در این شهرستان نداشته است.

معاون فرماندار کهنوج هم در این جلسه اظهار داشت: تا این لحظه هیچ‌گونه خسارت جانی از زلزله عصر امروز گزارش نشده است.

جواد ایزدی با بیان اینکه ستاد بحران شهرستان از امشب در آماده‌باش کامل به سر می‌برد از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان کهنوج نیز اظهار داشت: شهرک شهید کرمی دچار خسارت جزئی شده است.

محمود درویشی ادامه داد: تیم‌های ارزیاب هلال‌احمر به منطقه شاداب مراجعه کرده‌اند، تا این لحظه گزارش جانی گزارش نشده و هلال‌احمر آمادگی کامل را دارد.

مدیر آب شهری کهنوج نیز عنوان کرد: مخازن آب در برابر زلزله مقاوم هستند.

رضا بهرامی افزود: هیچ مشکل خاصی مبنی بر قطع و یا ترکیدگی لوله و هرگونه خسارت احتمالی در این زمینه تا این لحظه گزارش نشده است.

در همین حال سخنگوی ستاد بحران استان کرمان از مجروح شدن شش نفر بر اثر وقوع این زمین لرزه ۵.۴ ریشتری خبر داد و گفت: این افراد در حین فرار مجروح شدند.

مصطفی موسوی در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به وقوع زمین لرزه ۵.۴ ریشتری عصر امروز اظهار کرد: در اثر این زمین لرزه شش نفر مصدوم شدند که از این تعداد پنج نفر به صورت سرپایی درمان شدند.

وی با اشاره به اینکه یک نفر از مصدومان هم که دچار شکستگی شده بود برای مداوا به جیرفت اعزام شده است، یادآور شد: این افراد در حین فرار دچار مصدومیت شدند.

وی ادامه داد: همچنین در اثر این زمین لرزه دیوارها و سقف تعدادی از واحدهای مسکونی غیرمقاوم دچار ترک خوردگی شد.

موسوی عنوان کرد: خوشبختانه زمین لرزه امروز کهنوج تلفات جدی و تخریب وسیعی نداشت.

منبع: فارس